Wakes 2011 Programme events and results

Saturday: Film at the KIC (Kirk Ireton Cinema) – Seven Brides for Seven Brothers

Sunday: Trinity Sunday band: Holymoorside Brass Band

Monday: The Thomas Walker Cup Darts competition

  • Mens winner               R. Spencer
  • Mens RU                    S.Brooks
  • Ladies winner             V. Thompson-Browne
  • Ladies RU                   J.Beech
  • Juniors winner             J.Ford
  • Juniors RU                  B.Ford

Tuesday: Two events Village Football & Tingle Factor

Result – Uppards 6 – 5 Downards

The Tingle Factor

Speaker Music
Maggie Jones Sang – Amazing Grace
Tony McLennan aka Mac Imagine – John Lennon
Mike Walsh The May Morning Dew – the KeanesGoodbye pork Pie Hat – Bert Jansch & John Renbourn
Sister Merle The cattle Song  – Fanshaws African Sanctus
George Tyler In your atmosphere (live) – John Mayer
Kath Stevens Mothers Birthday Song – Daniel O’Donnell


Polyphony & Puddings – Songs from the Shows by “The Ashbourne Singers” in the Holy Trinity Church


Petanque Competition:

The Jacques Tati Medal was won by the Mac & Lucy aka the McLennan family.

Welly Wanging Contest

Junior Results:

1st  Josh Middleton – 44.7m

2nd Mikey Bevan- Beirne – 33.6m

3rd  Frances Cammiss Low – 33m

Adults results:

1st  Alex Middleton – 75.4m

2nd  Chris Knowles  – 74.6m

3rd   Angus Duncan (aka Iggi’s dad) – 71.6m

Jean Mayfield Cup and saucer short story competition

Winner – Christopher Martlew

Highly Commended were Emily Heron & Francis Cammis Low

Call My Bluff – the panel v the audience

The panel were Lewis, Ron & Sarah – a narrow victory of 5-4 in favour of the panel.


Fun Run winner of the “Stan Smith Kirk Ireton Wakes Memorial trophy was:

1st    Dick Hargreaves in  a time of 17mins 13 seconds

2nd   Sam Edwards 17mins 36 seconds

3rd   Kevin Spencer 18mins 02 seconds

Surprise Celebrity Quiz – Robbie Williams & Barry Bingo

Jane Newsham cup winners were “Team Fusby ” who were Sarah Burkinshaw,  Sorcha Mayes,GeorgiaBrookes, Liz Stafford , Russ Nairne, Mimi & Bridget Fletcher, Alan Greatorex & Alan Rose. 

Wakes Day Events 

Floats: Winner KICA with “Alice in Wonderland”

The School : Oliver Twist, The Morrison’s family: Super Heros & The Bevan Beirne’s Moulin Rouge troop.

Fancy Dress:


1st  Moulin Rogue Girls – Nicky, Jess & Whizzy

2nd Sherlock Holmes and Watson – Ben & Mikey Bevan Beirne

3rd  Super Heroes – the Morrison family

Junior Winners

Eva Seaton

Al Giovanelli

Lewis & Grace

BMW Marching Brass Band.

Kirk Ireton Gold Cluck

Winner: ‘Doughnuts’ a West Sussex White run by Kate Grace from the ‘Grace’ coup of Milford.

Photographic Competition

Winner: Lucy Burton (aka McLennan)

The Longcliffe Engineering Challenge

Best Looking (pimped) vehicle: Angus & Iggi Duncan

Furthest travelled vehicle: Lucy Knowles

Fastest Vehicle: Sion & Steffan Edwards

The Soapbox Challenge – Sadly No Entries 

Wheelbarrow race

Best Looking Wheelbarrow: Iain Low & Francis Cammis Low

Fastest (due to lane infringement) – Edward Watson & Sam Edwards

Kirk Ireton Raffle Prize Winners

Main prize of £100 – Tony Sharpe (from Brassington)